ŚDS w Lubartowie

Środowiskowy Dom Samopomocy funkcjonuje od 2004 roku. Przeznaczony jest dla 60 osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi. Oferuje szeroki wachlarz zajęć o charakterze wspierającym, aktywizującym, edukacyjnym i integracyjnym. Zajęcia prowadzi wykwalifikowana kadra – psycholog, pedagog, terapeuci, instruktorzy terapii wspierani przez pracownika socjalnego i wolontariuszy. W razie potrzeby istnieje możliwość skorzystania z konsultacji i porad lekarza psychiatry.

Rajd rowerowy

Wycieczka na roztocze

Wycieczka na roztocze

Dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu organizowane są wyjazdy o różnym charakterze, wyjścia do kina, galerii, a także wycieczki i kilkudniowe rajdy rowerowe po okolicy. Codziennie oferujemy gorący posiłek (przygotowany w ramach zajęć terapeutycznych), pomagamy uczestnikom w załatwianiu spraw urzędowych oraz w poszukiwaniu pracy.

W naszej placówce zajęcia odbywają się w pracowniach: aktywizacji ruchowej, ruchu i zabawy, rękodzielniczej, stolarsko – mechanicznej, zaradności życiowej, rewalidacji indywidualnej, kulinarnej, 2 plastycznych i 2 komputerowych.

Pracownia kulinarna

Pracownia kulinarna

Zajęcia w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego (nauka prawidłowego wykonywania czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego i obsługi sprzętu AGD, nauka wspólnego przygotowywania posiłków oraz planowania zakupów i wydatków, itp.) uczestnicy mają możliwość korzystania w placówce z pralki automatycznej.

Zajęcia plastyczne i rękodzielnicze (poznawanie i praca w różnych technikach plastycznych, szycie, haftowanie.

Zajęcia z zakresu obsługi komputera (podstawy obsługi komputera, nauka programów użytkowych, nauka korzystania z zasobów internetowych).

Zajęcia stolarskie, ogrodnicze (nauka posługiwania się prostymi narzędziami stolarskimi, elektronarzędziami, sprzętem ogrodniczym).

Ponadto istnieje możliwość korzystania z:

  • zajęć kulturalno-rekreacyjnych (gry, zabawy, konkursy, imprezy ookolicznościowe tj. Andrzejki, Wigilia Bożego Narodzenia, Wielkanoc, wWalentynki, wspólne wycieczki itp.);
  • zajęć treningowych ( trening lekowy, budżetowy, sportowy, rozwiązywania problemów w trudnych sytuacjach życiowych oraz podstawowych umiejętności prowadzenia rozmowy, higieny osobistej – w placówce istnieje możliwość skorzystania z prysznica);
  • zajęć aktywizujących ruchowo (zajęcia gimnastyczne, aerobik, ćwiczenia na sprzęcie rehabilitacyjnym, zabawy ruchowe, itp.);
  • poradnictwa psychologicznego i psychoedukacji (indywidualne konsultacje z psychologiem dla uczestników oraz ich opiekunów, indywidualne poradnictwo konsultanta psychiatry, psychoedukacja, trening lekowy, zajęcia relaksacyjne).
Jasełka

Jasełka

Wspólna Wielkanoc

Wspólna Wielkanoc

ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY W LUBARTOWIE
ul. Lubelska 119, 21 – 100 Lubartów
tel./fax: 81 854 25 83
e-mail: sds.lubartow@wp.pl

http://www.sdslubartow.pl/

AKTUALNOŚCI:

Spotkanie z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego (04.11.2014)

W dniu 30 października 2014r. w Sali Widowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Cichej 6 w Lubartowie odbyło się Spotkanie z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego realizowanego przez Grupą Nieformalną PERSPEKTYWA. Inicjatywa zorganizowana w ramach projektu „Ramię w ramię – wspólnie do celu” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich za pośrednictwem Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Na spotkanie zostały zaproszone osoby niepełnosprawne i członkowie ich rodzin, przedstawiciele: samorządu lokalnego, organizacji pozarządowych, instytucji, z których pomocy mogą korzystać osoby z niepełnosprawnością i z zaburzeniami psychicznymi oraz goście honorowi: Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Joanna Mucha, Wojewodę Lubelskiego reprezentował Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Pan Albin Mazurek, Marszałka Województwa Lubelskiego reprezentował Zastępca Dyrektora w Departamencie Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Pan Łukasz Gołąb. Obecna na spotkaniu była również Pani Małgorzata Frant – Błażucka Kierownik Oddziału do Spraw Pomocy Instytucjonalnej w Wydziale Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Powiat Lubartowski reprezentowali: Starosta Lubartowski Pan Fryderyk Puła, Przewodniczący Rady Powiatu Lubartowskiego Pan Henryk Zdunek, Wicestarosta Lubartowski Pan Jacek Zalewski, Radny Rady Powiatu Pan Janusz Pożak. Na uroczystości obecni byli również: dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu, kierownicy ośrodków pomocy społecznej, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji wspierających, kierownicy i dyrektorzy ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, byli dyrektorzy oraz pracownicy ŚDS w Lubartowie (ponad 100 osób).

Uroczystość rozpoczęła się występem wokalistki Małgorzaty Gałązki i jej siostry Marty. Dziewczyny wykonały piosenkę pt. „Pokonaj siebie”. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swoich wypowiedziach podkreślali celowość i potrzebę inicjowania i realizacji projektów związanych z tematem niepełnosprawności oraz poruszających problem zdrowia psychicznego. Na sali panowała pozytywna atmosfera, którą wzbogaciła część artystyczna przygotowana przez osoby niepełnosprawne. Rozpoczęła się przedstawieniem pt. „Taneczna podróż dookoła świata” w wykonaniu uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie. Następnie po kulturoznawczej podróży dwaj uczestnicy ŚDS recytowali napisane przez siebie wiersze. W programie znalazła się również projekcja filmu i wystawa zdjęć (fotorelacja i kroniki) ukazujących pracę oraz codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych, a także wystawa prac plastyczno – rękodzielniczych.

Podczas spotkania w punkcie informacyjnym istniała także możliwość zapoznania się z formami wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (ulotki, broszury, foldery uzyskane od jednostek pomocy społecznej, które pracują na co dzień z osobami niepełnosprawnymi oraz osobami z zaburzeniami psychicznymi).

Organizatorzy przewidzieli również dla swoich gości ucztę muzyczną w postaci koncertu lubartowskiej grupy muzycznej. Wysiłek i przygotowania części artystycznej zostały nagrodzone głośnymi brawami. Po przemówieniach i występach goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Był to również czas na rozmowy, dzielenie się wrażeniami i wspomnieniami minionych lat oraz snucie planów na przyszłość.

Powyższe działania wpłynęły pozytywnie na wizerunek osób niepełnosprawnych i osób z zaburzeniami psychicznymi w lokalnej społeczności oraz zasygnalizowały władzom samorządowym potrzebę wspierania tej grupy społecznej. Podczas spotkania udowodniono, że dorosłe osoby niepełnosprawne i osoby z zaburzeniami psychicznymi mają swój potencjał i obcowanie z Nimi wnosi pozytywne wartości w środowisko, w którym funkcjonują.

/Anna Budzyńska, Terapeuta – pracownia komputerowa – ŚDS Lubartów/

 Galeria zdjęć:

Piknik Integracyjny w ŚDS Lubartów (02.10.2014)

Informacja o realizacji

W sobotę 27 września na placu przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Lubartowie odbył się Piknik Integracyjny dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Inicjatywa zorganizowana w ramach projektu „Ramię w ramię – wspólnie do celu” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich za pośrednictwem Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

Pomimo początkowo niesprzyjającej pogody organizatorzy: Grupa Nieformalna PERSPEKTYWA we współpracy ze Stowarzyszeniem SPN LIBRA oraz Środowiskowym Domem Samopomocy w Lubartowie stworzyli w tym dniu niezwykłą atmosferę ciepła i poczucia przynależności. Temperatura wzrosła jeszcze bardziej podczas występu zespołu szantowego „SYNDROM BECZKI”, który porwał uczestników pikniku do wspólnej zabawy. Atrakcją spotkania stała się również słynna grochówka przygotowana w kuchni polowej przez Jacka Bednarskiego i Stowarzyszenie Sąsiedzi.

Jak na piknik przystało w programie znalazło się wspólne grillowanie, słodki poczęstunek oraz konkursy z licznymi nagrodami. Osoby zainteresowane spotkaniem z psychologiem i uzyskaniem porady mogły skorzystać z konsultacji w zaciszu gabinetu psychologa ŚDS w Lubartowie.

Z minuty na minutę, z godziny na godzinę robiło się coraz cieplej a chmury, które przykrywały niebo ustępowały na rzecz przyjemnie przygrzewającego słońca. Uczestnicy pikniku w tym Pan Jacek Zalewski – Wicestarosta Lubartowski dali się wciągnąć „na pokład” lubartowskiej grupie szantowej i brali udział we wspólnej zabawie i tańcach przy żeglarskich rytmach. Wszyscy powrócili do swoich domów w świetnych humorach, a Piknik Integracyjny można bez wątpienia uznać za bardzo udany.

GALERIA:

Comments are closed.